Novinky

Farmářské trhy jsou v Čechách doma

29.8.2011

Farmářské trhy jsou v Čechách doma

Stále se setkáváme s názorem, že farmářské trhy jsou v Čechách už léta, a přitom je to teprve rok a čtvrt, co jsme začali s prvním trhem na Kulaťáku. Co se vlastně za tu dobu stalo?

Nazvat cokoli "farmářské" se stalo IN. Tatra prodává Farmářské máslo. Za chvíli možná bude i farmářský mobil, už teď existuje farmářské vyzvánění s bučícími krávami. O farmářích a trzích se píšou diplomové práce. Vzniká farmářské hudební tržiště ClickMusic. Jeho tvůrce hudebníky nazývá farmáři, protože mají podobný problém - a to je touha po přímém prodeji konečnému zákazníkovi.

Po roce a čtvrt fungování farmářských trhů vznikl Farmářský kodex, který popisuje základní principy provozu trhů tak, jak jsme je na počátku sami na Kulaťáku stanovili. Nechceme, aby se slovo "farmářský" zprofanovalo a lidem zprotivilo, což se bohužel občas děje. Nepovažujeme za farmářský trh tři stánky na návsi s opečeným párkem, bramborovými spirálkami a levným textilem. Práce farmářů je tvrdá a obdivuhodná a to jak prvochovatelů a prvopěstitelů, tak i zpracovatelů jejich produktů, které my také považujeme za "farmáře". Nedovedu si představit trh bez čerstvého pečiva, vůně uzenin či nakládaných rajčat. A to vše je naše, české.

Jak je ale velká Česká republika ve srovnání se světem? Jsme kapka v moři miliónů farmářů. Všichni se také potýkají s podobnými problémy jako u nás. V Evropské unii hospodaří 30% farmářů, kterým je nad 60 let a nemají pokračovatele. Proč není zemědělství natolik zajímavé, aby přitáhlo dostatek mladých lidí? Spolupracujeme na projektu FarmPath sdružující osm zemí Evropské unie, který se zabývá základní myšlenkou udržitelnosti zemědělství, Zkoumá budoucí vývoj z mnoha pohledů - jaký bude sortiment produktů, zavádění nových technologií, ekologičnost produkce, ale i vztahy mužů a žen na farmách s vizí udržení a rozvoje rodin na venkově. Vše je propojené s prodejem a tedy financemi. Někteří zemědělští odborníci považují farmářské trhy za sezónní výstřelek, a to přesto, že všude po světě jsou běžnou součástí životního rytmu. Dnes je v Čechách na 200 trhů s ročním obratem skoro jeden a půl miliardy korun. Ve světě jsou tisíce trhů a jejich obraty mají mnohdy zásadní vliv na fungování zemědělství v zemi. Farmářské trhy vznikly jako alternativa prodeje mimo velké řetězce a v současné době je stále vnímáno, že vlastně řetězce jsou nepřátelé farmářských trhů. Jestli to tak je jsme se zeptali představitelů řetězce Makro. S překvapením jsme zjistili, že hledají další farmáře, kteří je budou schopni kvalitně a včas zásobovat. A o kvalitu produktů a jejich následné kulinářské zpracování se snažíme zejména. Vždyť jde především o naše žaludky. Ať vám tedy chutná.

 

Časopis Farmářské trhy - Pavel Šťastný a Miroslav Dušek

Zpět na novinky


Termíny trhů 2019

DUBEN: 6.4., 20.4.
KVĚTEN: 4.5., 18.5.
ČERVEN: 1.6., 15.6., 29.6.
ČERVENEC: 13.7., 27.7.
SRPEN: 10.8., 24.8.
ZÁŘÍ: 7.9., 21.9.
ŘÍJEN: 5.10., 19.10.
LISTOPAD: 2.11., 16.11.

VŽDY OD 8:00 DO 12:00 HOD.

Partneři

Futurum Ostrava

Odkazy

Facebook

Instagram